Blog

Wspacie dla opiekunów osób niesamodzielnych z Gminy Skawina- wypożyczalnia sprzętu pielęgnacyjnego i ortopedycznego, poradnictwo, usługi wytchnieniowe/odciążeniowe

W dniu 17.02.2021 r. w naszej placówce odbyło się drugie szkolenie z cyklu szkoleń, które są kierowane do kadr placówek wsparcia, nauczycieli i pedagogów. Spotkanie pt.,,Emocjonalne czynniki ryzyka w relacjach z osobą z niepełnosprawnościami – jak radzić sobie ze stresem” poprowadziła dr Bogusława Matwijów.

Pani dr Bogusława Matwijów w czasie szkolenia zaprezentowała uczestnikom na czym polegają neurony lustrzane.

,,Jeżeli coś robimy z radością i pasją, a czynność, którą wykonujemy nie jest dla nas przykrym obowiązkiem to automatycznie nasze rezultaty wychowawcze i terapeutyczne są skuteczniejsze.

Analogicznie jeżeli coś robimy ze zmęczeniem, złością i wyrachowaniem to automatycznie nasze rezultaty nie będą efektywne mimo naszego wysiłku, pracy i czasu, który poświęcamy na budowanie pozytywnych relacji.

Ta zależność działa na każdym poziomie intelektualnym. Należy jednak podkreślić, że empatyczne kontakty z osobami z niepełnosprawnościami są jeszcze bardziej wymagające.”

Pani doktor zwróciła uwagę na to, że nasz mózg koncentruje się nie na rzeczach lecz na ludziach. Natomiast treści i zadania, które przekazujemy mają drugoplanową rolę w stosunku do relacji.

Jak radzić sobie ze stresem?

Najważniejsz to mieć świadomość tego jak funkcjonuje nasze zmęczenie i stres oraz wiedzieć co dzieje z naszym organizmem. Jeżeli wiemy, która sytuacja wywołuje u nas stres to automatycznie udaje nam się nad nim zapanować i uchronić się przed jego szkodliwym wpływem.

Ważne aby uświadomić sobie co nas stresuje i co nas relaksuje.

Należy pamiętać, że Nasz stan emocjonalny udziela się w sposób niekontrolowany i oddziałuje jako bunt i agresja. W takich sytuacjach opiekun musi skontrolować i zahamować swoje emocje.

,,Mój spokój dla agresji staje się blokadą”

Pani doktor przedstawiła również uczestnikom techniki antystresowe i relaksacyjne m.in.:

Trening relaksacyjny opracowanym przez Edmunda Jacobsona i techniki pracy nad oddechem.Ostatnio w naszej placówce odbyło się szkolenie prowadzone przez panią dr Bogusławę Matwijów. Dziś do treści spotkania odniosła się nasza PEDAGOG SPECJALNA na codzień współpracująca z wieloma placówkami oświaty. Podkreśliła wagę wsparcia emocjonalnego dzieci z niepełnosprawnościami:

W prezentowanym podczas spotkania programie profilaktyki zdrowia psychicznego „Myślę Pozytywnie” ważnym elementem jest wsparcie emocjonalne dzieci, uczniów, podopiecznych.

Zachwiane poczucie emocjonalnego bezpieczeństwa w połączeniu z izolacją są czynnikami negatywnie wpływającymi na ich dobrostan psychiczny i fizyczny prowadząc do zaburzeń zachowania i trudności w nauce. Budowanie relacji na pozytywnych emocjach, docenianie indywidualnych sukcesów dziecka, okazywanie uczuć, kreowanie sytuacji sprzyjających przeżywaniu radości skutecznie przeciwdziała czynnikom ryzyka.

„Kiedy wspierasz psychicznie swoje dziecko pojawia się efekt sprzężenia zwrotnego. Czujesz się dowartościowanym, zrozumianym człowiekiem. Rozwijasz w sobie…poczucie szczęścia”.W dniu 02.12.2020 w Centrum Wsparcia Opiekunów odbyło się spotkanie z cyklu szkoleń organizowanych przez naszą placówkę. Tym razem opiekunowe dzieci z niepełnosprawnościami mieli okazję uczestniczyć w szkoleniu pt. „Funkcjonowanie dziecka niepełnosprawnego w okresie pandemii a jego powrót do szkoły”. Swoją wiedzę przekazała uczestnikom Prowadząca dr Bogusława Matwijów, pedagog myślenia twórczego, trener rozwoju osobistego z doświadczeniem akademickim, autorka licznych publikacji.

Rozmawialiśmy m. in. o prawidłowym odczytywaniu emocji, ich wpływie na rozwój i technikach wspomagających te pozytywne, a także o skutecznych ścieżkach nauczania i sposobach dążenia do efektywnej nauki. Uczestniczki mogły wymienić doświadczenia między sobą a także otrzymać indywidualne wsparcie Prowadzącej.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, spotkanie odbyło się w sposób bezpieczny z zachowaniem rygoru sanitarnego i odległości pomiędzy Uczestnikami.

Już niebawem odbędą sie kolejne szkolenia, na które zapraszamy zainteresowanych.

Font Resize
Kontrast